.
مطالب ثابت سایت

هديه به منتظران گل نرگس

نقدی بر تفسیر و مفسران

هجوم آرام و خواب غفلت (نگرشی بر غوغای انفجار جمعیت)

سقیقه، تبلور وحدت یا تفرقه؟

نقدهايی بر کتب درسي دبستان

مشهورهاي بي اصل

برخی خیانتهای منافقانه در کتاب: «بیست و پنج سال سکوت علی»

گزارشي از تهاجم بر عزاداري و عاشوراي حسيني

نقدي بر مجله‌ي خانواده

مباحثی پیرامون امامت

نمي از كرانه‌‌هاي غدير


موضوعات سایت
کل موضوعات 23
کل ارسال ها 86
کل بازديد ها 559501
کل پاسخ ها 63
کل اعضا 324
آخرين 20 ارسال انجمن

چت آنلاین
ارسال شده توسط salmani در مورخه : پنجشنبه، 10 تير ماه ، 1395

وحدت وجود
ارسال شده توسط samad در مورخه : سه شنبه، 30 تير ماه ، 1394

اخراج تیر از پای امیر المومنین
ارسال شده توسط andalib در مورخه : يكشنبه، 26 بهمن ماه ، 1393

سوال/ تحریف یا ...
ارسال شده توسط moheb-mahdi در مورخه : پنجشنبه، 22 اسفند ماه ، 1392

تصویری با موضوع امیر المؤمنین عل?
ارسال شده توسط taghvim در مورخه : جمعه، 17 خرداد ماه ، 1392

درباره "خيانتهاي منافقانه در «
ارسال شده توسط alef در مورخه : چهارشنبه، 27 دي ماه ، 1391

قرآن و تورات-انجیل
ارسال شده توسط moheb-mahdi در مورخه : دوشنبه، 4 دي ماه ، 1391

حدیث کساء به روايت جابر بن عبد ال?
ارسال شده توسط aletra در مورخه : يكشنبه، 26 آذر ماه ، 1391

بدترين خلق خدا در آخر الزمان!!
ارسال شده توسط sarbaz در مورخه : پنجشنبه، 13 بهمن ماه ، 1390

داستان تير و پاي امير
ارسال شده توسط hedayati در مورخه : يكشنبه، 2 آبان ماه ، 1389

داغ فراق
ارسال شده توسط andalib در مورخه : شنبه، 11 ارديبهشت ماه ، 1389

فراخوان شعارهاي فاطميه
ارسال شده توسط andalib در مورخه : دوشنبه، 6 ارديبهشت ماه ، 1389

سخن از فاطمه گفتن!
ارسال شده توسط andalib در مورخه : دوشنبه، 6 ارديبهشت ماه ، 1389

در سوگ همتاي علي عليه السّلام
ارسال شده توسط andalib در مورخه : چهارشنبه، 1 ارديبهشت ماه ، 1389

امام فدايي دين است، يا اصل دين؟
ارسال شده توسط andalib در مورخه : چهارشنبه، 2 دي ماه ، 1388

آسيبها و راهكارها در عزاداري
ارسال شده توسط andalib در مورخه : جمعه، 27 آذر ماه ، 1388

بر كرانه‌ي غدير
ارسال شده توسط andalib در مورخه : سه شنبه، 10 آذر ماه ، 1388

مگر غدير را فراموش كرده‌ايم؟!
ارسال شده توسط andalib در مورخه : چهارشنبه، 27 آبان ماه ، 1388

طرح جدید سایت
ارسال شده توسط admin در مورخه : سه شنبه، 26 آبان ماه ، 1388

اصلاحيه
ارسال شده توسط admin در مورخه : سه شنبه، 26 آبان ماه ، 1388

تالار گفتمان جستجو

جستجو


جستجو در وب
جستجوی سايت

اندازه صفحه

100%
125%
150%
200%
250%
300%

 
  
سخن دوم: نگاه‌ها به غدير


سخن دوم: نگاه‌ها به غدير

 

نوع نگاه بشر به تاريخ، و حوادثى كه در طول تاریخ رخ داده است، بسته به معرفت و آموخته‏‌ها و باورهاى قلبى او متفاوت است. و اختلافاتى كه در تعريف و تحلیل تاريخ وجود دارد، از تنوّع نگاه بشر سرچشمه می‌گیرد. روحانی، سیاستمدار، مبارز، روشنفکر، متدین، بی‌دین، و... هر کدام ممکن است به یک حادثه‌ی تاریخی، نگاه‌های متفاوتی داشته باشند.

كسانى كه ايمان به غيب داشته و وعده و وعيدهاى الهى را با دل و جان پذيرفته‌‏اند، نسبت به غیر مؤمنان به امور غيبى، اختلافات بسيارى در تحليل حوادث تاريخ، دارند. در يك جنگ نژادى كه قبيله‌‏اى با همه‌ي ساز و برگ نظامى، به خاطر برترى بخشيدن به يك نژاد خاص، گروهى از انسان‏هاى بى‏گناه را كشته، و جمعى را دچار بدبختى كرده، و با بي‌شرمى تمام، نتيجه‌ي رفتار وحشيانه‌ي خود را پيروزى قلمداد می‌کند، مى‏بينيم چنين پيروزى! براى بسيارى از مردم اين روزگار كاملاً منطقى و قابل قبول بوده، و از ديدگاه آنان افتخار آميز و غرور آفرين است. ولى همين فتح عظيم! براى آنان كه در مكتب فرستادگان الهى تربيت شده‌اند، مايه‌ي تأسّف و نفرت و انزجار شديد بوده، و خاطره‌ي این يورش ددمنشانه، يادآور سقوط انسان در منجلاب خودخواهى و تكبّر است.

تعبير و تفسير و تحليل‏هاى نادرست، و انكار و تحريف حقايق تاريخى نيز از دشمني، نوع حرفه و پیشه، و نوع معرفت و باورهاى ناقلان و نويسندگان سرچشمه مي‌گيرد.

وقايع سرنوشت ساز تاريخ اسلام نیز از خيانت مخالفان و دشمنان سرسخت خود در امان نمانده، و هر روز و هر ساعت تحريف و تحليل تازه‏اى از آن توسّط صاحب‌نظران يهودي، مسيحي، كمونيست، لائيك، سیاستمدار، و... و با استفاده از همه‌ي ابزارهاى تبليغاتى در اختيار مردم ظاهربين دنيا قرار مى‏گيرد.

تاريخ زندگانى پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله، و كيفيّت نزول وحى بر سيّد كائنات نيز از زمان حيات آن بزرگوار به وسيله‌ي بت‌پرستان سنگدل مكّه، كه دختران بي‌گناه خود را زنده به گور مى‏كردند، و منافقان هزار چهره‌ي شيطان پرست، با معاونت و همكارى كاهنان يهودى، مورد تحريف آشكار قرار گرفته است؛ و آنچه دشمنان ديرين اسلام تافتند و بافتند، به‏صورت مآخذ معتبرى براى اسلام شناسان دنياى امروز درآمده است. و شگفت آور آن‏كه مورّخان ساده لوح مسلمان نيز، با رجوع به دست نوشته‏هاى همین دشمنان، تحت عنوان تاریخ اسلام و پیامبر، به نقل مسائلی همّت گماشته‏اند، كه با کلام خدا و پیامبرش تفاوت‌هایی آشکار دارد.

واقعه‌ي غدير خم، از بزرگ‌ترين حوادث تاريخ اسلام است؛ و ابلاغ ولايت حضرت امير المؤمنين و يازده فرزند آن بزرگوار علیهم السّلام در روز غدير، از اساسى‏ترين مسائل اسلام مى‏باشد. زيرا با ابلاغ ولايت امامان معصوم، زحمات و رسالت‏هاى انبياى الهى به بار نشست؛ دين حق كامل شد؛ و نعمت خداوند منّان بر بندگان تمام گشت.

دشمني بي‌حدّ و مرز مخالفان با غدير و مسأله‌ي ولايت، دليلی روشن و آشكار، بر اهمّيّت جايگاه ولايت امامان معصوم در اسلام است. زیرا با ابلاغ ولايت بود كه خداوند فرمود: «اَلْيَومَ يَئِسَ الّذين كَفَرُوا مِنْ دينِكُم[1] ـ امروز، کافران، از دين شما نااميد شدند.» و فرمود: «اَلْيَومَ اَكْمَلْتُ لَكُم دينَكُم وَ اَتْمَمْتُ عَلَيْكُم نِعمَتى وَ رَضيتُ لَكُمُ الاِسلامَ ديناً[2] ـ امروز دينتان را كامل كردم؛ و نعمتم را بر شما تمام كردم؛ و از اسلام به عنوان برای شما دین خشنود شدم».

پس از آن‌که دین از سوی خدا کامل شد، و دشمنان، نومید شدند، همه‌ي لشكريان شيطان، و تمامى سپاه باطل، پيروزى خود را تنها در مبارزه با غدير و تغيير و يا تعميم ولايت اولياى برگزيده‌ی خداوند دیدند. و در راه دشمنى با غدير و ولايت از همه‌ي ترفندها و شيوه‏هاى قديم و جديد بهره گرفتند. و این دشمنی، تا به امروز ادامه یافته و ادامه خواهد یافت، گرچه اميدى به پيروزى قطعى ندارند.

هر كس خواهان عزّت و سرافرازى، و گام برداشتن در راه تقرّب به خدا و رضای اوست، بايد مؤمن به ولايت معصومين علیهم السلام که بی کم و کاست، همان ولایت خداست، بوده و از این اولیای برگزيده‌ي خدا اطاعت كند: «مَن اَرادَاللّهَ بَدَءَ بِكُمْ[3]»، و در اين زمان، آخرين فرد از عترت پيامبر اسلام، حضرت بقيّة‏اللّه‏ الأعظم حجّة‏بن الحسن العسكرى علیه السلام ولیّ مطلقی‌است که ولایتش همان ولایت خدا و پیامبر و فرزندان اوست. و جز او هیچ ولیّ الهی نيست.

بر اساس آنچه گفته شد، بزرگداشت غدير، نشانه‌ي عزّت و گام برداشتن در راه رضای خداست. زيرا بزرگداشت غدير به منزله‌ي بزرگداشت توحيد، و ارج نهادن به رسالت انبياء از آدم تا خاتم صلوات الله علیهم اجمعین،  و اقامه‌ي حقّ و معرّفى دين خالص است.

بزرگداشت غدير، تجديد ميثاق با خدا و بيعت با ولىّ برگزيده‌ي خدا، و دفاع از حق، و رساندن پيام حيات‌بخش محمّدى به تشنگان حقيقت است.

بزرگداشت غدير در اين برهه از زمان، يعنى خطّ بطلان كشيدن بر ادّعاهای همه‌ي مدّعيان امامت و خلافت و ولایت، و اعلان انحصارى بودن امامت و ولایت و خلافت، در وجود مقدس امام زمان حجة‌بن الحسن العسکری علیه السلام. و اوست مظلوم عالم!!!

بزرگداشت غدير، يعنى با وجود حجّت برگزيده‌ي خدا، شريك قرآن، قائم آل محمّد علیه آلاف التحیة والثناء مسلمانانِ، امروز نيازى به پيشوايان گمراه، عارفان امام نشناس، زاهدان دنياپرست، مرشدان دل بسته به مريد، و فقيهان حاشيه نشين دربار ندارند. و خداوند قادر متعال براى خود وليّى برگزيد تا همه خلق بدانند تنها باب‏اللّه و واسطه‌ي فيض، وجود مقدّس او مى‏باشد و بس.

بى اعتنايى به غدير يعنى گريز از حق، و بي‌اعتنايى به همه‌ي مباني دين، و تجاوز به حريم ولايت امام زمان علیه السلام. و این، يعنى تجاوز به حدود الهى، و انكار قرآن، و گرفتار بلاهاى آسمانى و زمينى شدن.

اكنون از سر صدق عرضه مى‏داريم:

يا بقيّة‏اللّه!

«رَضيتُكَ يا مَوْلاىَ اِماماً وَ هادِياً وَ وَلِيّاً وَ مُرْشِداً لا اَبْتَغى بِكَ بَدَلاً وَ لا اَتَّخِذُ مِنْ دُونِكَ وَلِيّاً[4]».


 

[1] ـ «قرآن مجيد»، سوره‌ي مائده، آيه‌ي 3.

[2] ـ همان مأخذ.

[3] ـ فرازى از زيارت جامعه‌ي كبيره.

[4] ـ فرازى از زيارت حضرت صاحب الأمر عليه‏السلام.© کپی رایت توسط : عندلیب آنلاین (کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت است.)
برداشت مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان پذیر است .

نوشته شده در تاریخ : 9 اسفند ماه ، 1393 (1946 مشاهده)

[ بازگشت ]